Barn Nybörjare

Denna grupp består dels av barn som flyttat upp från knattegrupper dels av barn som aldrig tidigare tränat judo ungefär i åldrarna 8 år till 11 år. Denna grupp kräver en något högre mognadsgrad jämfört med knattegrupperna, med större förmåga att sitta still, lyssna och vara koncentrerad på sin träning. Barnträningen är allsidig och åldersanpassad med fokus på kamplekar där barnen lär sig judo i sina tre former, stående, liggande och i övergången mellan stående och liggande. 

Träningen ger också styrka och smidighet och goda möjligheter att bli svettig och trött. Kampsporten judo är även indirekt självförsvar. Barnen får möjlighet att börja tävla på klubbtävlingar och vår egen nybörjartävling Solnakampen.

Träningstid

Tisdagar: 18:00-19:00 och Torsdagar: 18:00-19:00

Tränare

Huvudtränare

Ali Parchami

Hjälptränare

Nyheter

Terminsavgift

Avgiften för att träna i denna grupp är 1500kr/termin. Utöver träningsavgiften måste man även betala en medlemsavgift en gång per år på 150kr.

Om man är flera från en familj som tränar så har vi familjerabatt, läs mer på sidan om våra avgifter.

Judodräkt

I början går det utmärkt att låna judojacka av oss, men när man bestämt sig för att fortsätta måste man köpa en egen judodräkt. Vi säljer bra dräkter till ett förmånligt pris, men det går så klart bra att skaffa en dräkt på egen hand. Tänk då bara på att skaffa en dräkt lämpad för judo, t.ex. en karatedräkt är för tunn för att fungera bra i judo.

Nybörjare

Tyvärr är det lång kö till den här gruppen, så vi kan inte erbjuda plats direkt. Men det går utmärkt att ställa sig i kö. 

Schema

[calendar id="513"]