Solna Judoklubb är en klubb under utveckling. Vi tar nu nästa steg genom att engagera en ny extern tränare: Alireza Parchami har tränat judo sedan 1994 hos SPIF och kommer med lång erfarenhet av träning, tävling och instruerande till vår klubb. Alis initiala roll är Head Coach (tävling) och assisterande klubbutvecklare.

Ingen av klubbens befintliga tränare har erfarenhet av tävling och coaching på högsta elitnivå. Ali har själv tävlat internationellt och tillhört judoförbundets olika landslag under åtta år, flerfaldig svensk och nordisk mästare som främsta meriter. Som tränare och coach har han utvecklat barn till att bli svenska mästare på seniornivå. Under hösten kommer Ali att hålla i intensivjudopasset på torsdagar och hälsa på då och då på övriga pass.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *